Wycieczka do Australii

Australia to najmniejszy ze wszystkich kontynentów. Kraj słynący z wysokich temperatur, kangurów i jadowitych, egzotycznych pająków. Coraz częściej mieszkańcy Europy obierają właśnie ten kierunek. Ile kosztują wycieczki do Australii? Co się bardziej opłaca: skorzystać z usług biura podróży czy zorganizować wyprawę samemu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je w dalszej części artykułu.

Trochę historii Australii

Ze względu na położenie oraz ilość wysp znajdujących się dookoła Australii, ciężko jest ustalić jeden, ostateczny termin odkrycia tego kontynentu. Od wieków żeglarze wypływający na szerokie wody, czasem celowo, czasem mniej, odkrywali pomniejsze wyspy Oceanii. Oficjalnie odkrycia Australii dokonał James Cook, który w XVIII wieku wyruszył na południe, by w imieniu angielskiego króla Jerzego III podbić kolejne lądy. Jednak wnikliwa analiza historyczna wyjawiła, że najprawdopodobniej pierwszym odkrywcą Australii jest Holender Willem Janszoon, który w 1606 roku dopłynął na wschodnie wybrzeże. Rdzenni mieszkańcy Australii to aborygeni, niestety zostali oni wybici lub wypędzeni w głąb kontynentu i obecnie stanowią niespełna 3% mieszkańców.

Dlaczego warto zobaczyć Australię?

Australia to niezwykle ciekawy kraj, w którym można zarówno zobaczyć wielkie miasta z pięknymi zabytkami jak i dziką naturę wraz z całą gamą egzotycznych stworzeń. I choć to państwo słynie z jadowitych pająków, dane pokazują, że od 1979roku nikt nie zmarł na wskutek ich ugryzienia. Australia to kraj idealny na wycieczki objazdowe – na liście nie może zabraknąć Canberry, która od 1908r. jest stolicą oraz Sydney i Perm, które choć położone na dwóch krańcach kontynentu oba są warto zobaczenia. Kolejnym elementem, który obowiązkowo powinien znaleźć się na liście są bezkresne tereny i rafa koralowa.

Podróż do Australii nie może odbyć się bez odwiedzenia pobliskich wysp. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup wycieczki w jednym w miejscowych biur podróży lub wykupienie rejsu statkiem.

Ceny wycieczki do Australii

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne organizowanie wycieczki, najlepiej będzie podzielić etapy i koszty na oddzielne wydatki (lot samolotem, pobyt, zwiedzanie na miejscu). Atutem w tym przypadku jest na pewno obniżenie kosztu wyprawy. Do wad należy duża odpowiedzialność w samodzielnym planowaniu, która przy braku wprawy może się okazać problematyczna. Wskazówki dotyczące każdego z elementów:

  • lot samolotem, najlepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem, w zależności od miejsca docelowego, ceny zaczynają się od 3000zł do takich miast jak Sydney – czyhaj na promocje, opłaci się z pewnością – możesz sprawdzić loty w jedną stronę i wylądować na wschodnim wybrzeżu, a lot powrotny mieć z zachodniego
  • pobyt na miejscu, tu najlepiej skorzystać z wyszukiwarek internetowych, które pomogą zarezerwować hotel lub apartament – noc w przystępnych warunkach można znaleźć już za 200zł/os, jest jeszcze możliwość wynajmu na miejscu, ceny u miejscowych mieszkańców mogą okazać się jeszcze niższe, a ty zyskasz możliwość zobaczenia jak żyją Australijczycy
  • zwiedzanie na miejscu – wiele australijskich biur podróży oferuje różne pakiety wycieczek, ceny wycieczek jednodniowych w ciekawsze turystyczne miejsca zaczynają się od 200$, przed wylotem sprawdź ceny okolicznych muzeów, ogrodów zoologicznych lub innych atrakcji, które znajdują się w zakresie twoich zainteresowań
  • warto wcześniej zastanowić się jak dostać się na lotnisko. Większość wylotów do Australii jest z Warszawy, a najwygodniejszy jest dojazd własnym samochodem. Opłaca się wtedy wcześniej zarezerwować parking przy lotnisku Chopina

Wycieczka z biurem podróży? To jest dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią planować i martwić się o kolejny dzień i plan wycieczki. Ceny zorganizowanych wypraw wahają się w granicach 20 000zł za osobę. Na cenę składa się najczęściej wycieczka objazdowa (np. przez Azję, Bali albo Oceanię), noclegi i transport. Czasem również wyżywienie. Wszystkie koszty dodatkowe (jak wejście do zabytków czy dodatkowy prowiant) nie są pokrywane przez organizatorów. Plusy? W pełni zorganizowana wycieczka, a ty ze spokojną głową możesz zwiedzać ten piękny kraj. Minusy to oczywiście cena.

Najlepszy pomysł na wycieczkę objazdową?

Jeśli posiadasz prawo jazdy, nie boisz się jeździć w obcym kraju i chcesz zwiedzić pół kontynentu australijskiego, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu. Oczywiście koszt wynajmu nie jest mały, ale i na to jest rozwiązanie. Otóż w Australii odległości między poszczególnymi metropoliami są tak duże, że istnieje tam wiele wypożyczalni samochodów. Zdarza się, że klienci wypożyczają samochód po jednej stronie wybrzeża, a zostawiają w zupełnie innym miejscu, oddalonym o tysiące kilometrów. Wówczas agencja musi ponieść koszt pracownika oddelegowanego do sprowadzenia auta do siedziby firmy. Najczęściej są to niemałe wydatki na samolot i noclegi w drodze powrotnej. Wymyślono więc sposób, który opłaca się i klientom i firmom. Otóż można wypożyczyć samochód za symboliczną opłatę 1$ dziennie (czasem opłaty są wyższe, należy na bieżąco monitorować rynek) w zamian za… odwiezienie samochodu do macierzystej wypożyczalni. Co otrzymuje agencja? Oszczędza wydatki związane ze sprowadzeniem maszyny. Co zyskuje klient? Możliwość wypożyczenia samochodu za symboliczną kwotę i wyznaczony czas na przejechanie drogi powrotnej, z możliwością zwiedzania do woli, o ile dotrze na czas pod wskazany adres. Czy to nie brzmi cudownie?