Stolica Australii – Canberra – podstawowe informacje i ciekawostki

Wielu z nas na pytanie: „co jest stolicą Australii?”, Musi z odpowiedzią zastanowić się nieco dłuższą chwilę. Pierwszym skojarzeniem dla wielu może być jedno z większych miast czyli Sydney lub Melbourne. Okazuje się jednak, iż obie to odpowiedzi byłyby błędne gdyż od blisko 100 lat siedzibą władz Australii jest położona nad rzeką Molonglo Canberra. Stolica Australii leży u podnóża Alp australijskich a od większych Melbourne oraz Sydney dzieli je 480 oraz 320km. Samo miasto nigdy nie należało do największych. Rozciąga się ono na przestrzeni nieco ponad 800km2 a jeszcze w latach 50 XX wieku mieszkało tam zaledwie kilkanaście tysięcy Australijczyków. Dziś w stolicy Australii mieszka około 350tys mieszkańców, jednak z każdym rokiem liczba ta nieznacznie się zwiększa.

Canberra atrakcje! Canberra zabytki!

Skąd więc tak duża popularność tego miasta wśród turystów? Duża część nie tylko Australijczyków, ale także ludzi z każdego zakątku świata wybiera to miasto, jako alternatywę dla głośnych, zatłoczonych i brudnych miast typowo turystycznych. Na pewno zawiedzeni nie będą miłośnicy klimatycznych barów, kafejek, klubów czy kasyn. Canberra to także miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników teatru czy kameralnych sal kinowych. Równie chętnie stolicę Australii odwiedzają rodziny. Te chętnie odpoczywają w Parklands Canberra oraz pobliskiej zaporze z widowiskowo tryskającą fontanną Lake Burley Griffin. National Museum of Australia czy Australijska Galeria Narodowa to zaś miejsca, w których historia Australii ożywa na naszych oczach. Znajdziemy tam zarówno eksponaty czasów po kolonizacyjny jak i przykłady kultury czy sztuki Aborygenów. Do najbardziej znanych budynków należy otwarty w 1988 roku gmach parlamentu, który zwykle otwarty jest dla zwiedzających.

Australia i Oceania ciekawostki, oryginalna przyroda oraz pyszne jedzenie

Canberra potrafi także zaoferować w pigułce wszystko to, z czego znana jest cała Australia oraz pobliskie wyspy Oceanii. Z egzotyczną przyrodą zerknąć możemy się w położonym w pobliżu masywu Black Mountain ogrodzie botanicznym. Jednak przyrody Australii nie musimy szukać jedynie w muzeach. W mieście tym zetknąć możemy się z nią na każdym kroku. Chociażby w jednym z wielu parków, rezerwatów przyrody jak znany na całym świecie Tridbinbilla czy w pobliżu lokalnych szczytów. Canberra to także miejsce spotkań miłośników astronomii. A to za sprawą obserwatorium położonego na górze Stromlo oraz Canberra Space Centrum. Miasto to nie jest także obce wszelkim miłośnikom regionalnej, aromatycznej i egzotycznej kuchni. W licznych barach czy restauracjach Canberry smaki azjatyckie mieszają się z tradycyjną kuchnią australijska, wzbogaconą często o nowoczesne rozwiązania kulinarne. Do wartych odwiedzenia miejsc należy także muzeum dźwięku oraz Australian War Memorial. Podróż do stolicy Australii zapewne ułatwi położony w pobliżu Canberra Airport. Co ciekawe jest to jeden z nielicznych portów lotniczych w bezpośredniej bliskości, którego znajduje się popularne pole golfowe.

1 thought on “Stolica Australii – Canberra – podstawowe informacje i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.