Jezioro Eyre

Na świecie nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach. Na pewno brakłoby nam czasu, by odkryć to co jeszcze nie odkryte. Są bowiem miejsca, dalej nie dotknięte niszczycielską ręką człowieka, a natura może egzystować tam swoim rytmem. Jednym z takich miejsc, jest Jezioro Eyre w Australii.

Znikające Jezioro Eyre

Jezioro to położone jest w najniższym punkcie Australii, w obszarze Wielkiego Basenu Artezyjskiego, a w samym centrum basenu endoreicznego. Zajmuje również pustynny obszar centralnej Australii. Jezioro Eyre zajmuje obszar depresyjny, około 15 metrów poniżej poziomu morza. Co ciekawe, jedynie w porze deszczowej, obszary pustynne są zalewane. Wówczas poziom jeziora podnosi się o około 1,5 metra. Tego typu małe powodzie, zdarzają się tylko raz na trzy lata. Natomiast powodzie zwane dużymi, gdzie poziom wody wzrasta aż o 4 metry, mają miejsce co 10 lat. Wówczas jezioro Eyre, staje się największym zbiornikiem wodnym na mapie Australii. Przy maksymalnym wypełnieniu zajmuje ono powierzchnię 9,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Dlaczego nazywane jest ono znikającym jeziorem?. Ten niezwykły proces znikania, zawdzięcza warunkom atmosferycznym. W porze suchej, jezioro Eyre prawie całkowicie zanika, by za jakiś czas pojawić się od nowa. Ciężko więc obliczyć, kiedy pojawi się szansa na zobaczenie jeziora w pełnej okazałości.

Niesamowita paleta barw

Zarówno turyści jak i profesjonalnie fotografowie, zjeżdżają z całego świata, by móc podziwiać niesamowite kolory, które oferuje jezioro. Nikt nie jest wstanie określić, jak długo pozostanie ono zalane, więc taka szansa może pojawić się raz na kilka lat. Dlaczego Jezioro Eyre ma tyle barw?. Zaskakujące i niesamowite kolory, wynikają przede wszystkim z różnicy w głębokościach zbiornika. Nie da się nie zauważyć, że poszczególne zatoki, po napełnieniu się woda, zmieniają swoją barwę. Efekt ten, tworzą także żyjące tam mikroorganizmy. Tak więc, kolor zielony, jest efektem maksymalnie dużej głębokości, czerwony natomiast, jest efektem pracy żyjących tam bakterii.

1 thought on “Jezioro Eyre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.