Jaka jest pogoda w Australii?

Kiedy warto jechać do Australii? To zależy od tego na jakiej pogodzie ci zależy. Ze względu na to, że ten kontynent jest duży i znajduje się w różnych strefach klimatycznych, dopasuj termin swojej podróży do jej celu. Jak wyglądają uogólnione pory roku pod kątem temperatury:

  • wiosna – panuje w miesiącach wrzesień – listopad
  • lato – najwyższe temperatury są między grudniem, a lutym
  • jesień – przypada na miesiące marzec – maj
  • zima – w Australii zima występuje między czerwcem, a sierpniem, warto pamiętać, że średnia temperatur nie spada poniżej 15 stopni w ciągu dnia

Australia ze względu na swoją różnorodność sprawia, że można odpowiednio dobrać porę wakacji w zależności od lokalizacji. Warto jednak sprawdzić dokładnie jaka pogoda panuje w miejscu, do którego docelowo chcesz się wybrać.

Klimat w Australii

Australia jest bardzo ciepłym krajem znajdującym się aż w trzech strefach klimatycznych. Północna część wyspy znajduje się w klimacie podrównikowym, środkowa w zwrotnikowym, a południe zalicza się do klimatu podzwrotnikowego. Co to oznacza dla osób wybierających się tam na wakacje? Na większości powierzchni panuje suchy klimat (im głębiej w stronę środka i pustyń, tym bardziej sucho). Na wschodzie klimat jest bardziej morski i wilgotny. Natomiast warto pamiętać, że w północno- wschodniej część kraju występuje pora sucha i deszczowa. Pora deszczowa występuje w całej północnej części kraju, gdzie temperatury są wysokie. W południowo – zachodniej części panuje klimat śródziemnomorski. Jeśli chcesz uniknąć deszczów podczas urlopu dobierz odpowiednio czas i miejsce urlopu.

Temperatury w Australii

Średnia temperatura w ciągu dnia nie spada tutaj poniżej 15 stopni, nawet w okresie zimowym. W najcieplejszych miesiącach (kalendarzowe lato) średnia temperatur wynosi 26-28 stopni Celsjusza. Średnie temperatury jesienią i wiosną są na poziomie 22-25 stopni. Decydując się na wycieczkę należy uwzględnić zarówno porę roku, cel (jeśli jedziesz zwiedzać, najlepiej zdecydować się na wyprawę na wiosnę lub jesień, jeśli chcesz się poopalać wybierz lato) jak i miejsce docelowe.