Malowniczo położone pomiędzy Pacyfikiem i porośniętymi eukaliptusowym lasem Błękitnymi Górami, ok. 750 km od Melbourne i 260 km od Canberry. Sydney jest międzynarodowym centrum kultury, sztuki, mody, edukacji, sportu i turystyki. Wizytówką miasta jest Opera House – budynek-rzeźba – z dachem w kształcie żagli. Lśniące wody największej na świecie naturalnej zatoki, most Harbour Bridge zwany „wieszkiem na ubrania”, złocisty piasek, skaliste cyple słynnej Bondi Beach czy Palm Beach to tylko niektóre z atrakcji miasta. Osobliwości australijskiej flory można podziwiać w Royal Botanical Gardens, a panoramę miasta zobaczyć z platformy widokowej na Sydney Tower. W Sydney kręcono zdjęcia do takich filmów jak „Moulin Rouge”!
Geografia i przyroda
Sydney to największe i najstarsze miasto w Australii, stolica stanu Nowa Południowa Walia. Położone u stóp Gór Błękitnych i nad Oceanem Spokojnym, nad zatokami Botany Bay, Port Hacking i wcinającą się daleko w głąb lądu Port Jackson, która jest jednocześnie największą naturalną zatoką na świecie. Na terenie Sydney znajduje się kilka Parków Narodowych. Miasto jest jednym z najważniejszych portów na południowym Pacyfiku.
Historia
Historia Sydney splata się z historią zasiedlania Australii przez białego człowieka. Sięga roku 1770, kiedy kapitan James Cook po raz pierwszy wpłynął do zatoki Botany Bay. 26 stycznia 1788 kapitan Arthur Pillip na statku Pierwsza Flota dotarł do zatoki Port Jackson, aby założyć u jej wybrzeży brytyjską kolonię karną na terenie nazywanym Nowa Południowa Walia. Osadę, którą tam utworzona, nazwano Sydney, na cześć brytyjskiego ministra lorda Sydney’a. Do dzisiaj, każdy 26 stycznia, jest świętem narodowym (Australia Day). Początkowo pierwszym osadnikom dokuczały nieurodzajna gleba, nie nadająca się do uprawy, jednak wraz z dalszą kolonizacją, napływem ludności z Europy i przekroczeniem Gór Błękitnych, a także odnalezieniem złota, potęga miasta rosła. Pod rządami gubernatora Lachlana Macquariego, Sydney stało się ważnym centrum handlowym i przeobraziło się z kolonii karnej w coraz bardziej poważany ośrodek. W roku 1890 liczba mieszkańców sięgała 400 tys., a już na początku XX w. dochodziła do miliona. Zdeklasowane tymczasowo przez Melbourne jako najważniejsze miasto w Australii, po II wojnie światowej wróciło na prowadzenie i pozostaje do dziś najgęściej zaludnionym ośrodkiem o najbardziej międzynarodowym charakterze w kraju. W roku 2000 Sydney było gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.
Historia – ciekawostki
- Opera House – budowla, której dach przypomina rozpostarte żagle, uznawana jest za symbol i Sydney i wizytówkę Australii.
- Harbour Bridge – przecinający zatokę most, na który organizowane są wspinaczki; w Nowy Rok jest miejscem, gdzie odbywa się słynny pokaz sztucznych ogni.
- Bondi Beach – jedna z najbardziej znanych plaż na świecie. Malowniczo położona, w okresie letnim pęka w szwach, stanowi symbol australijskiej kultury. Bondi Icebergs Club
- Sydney Harbour – imponująca skalista zatoka, którą najlepiej podziwiać z pokładu promu kursującego do Manly.
- Manly – półwysep zamykający zatokę, doskonałe miejsce na piesze wycieczki.
- The Rocks – najstarsza, zabytkowa dzielnica Sydney, znajdująca się u podnóża mostu Harbour Bidge.
- Darling Harbour – stary port przemysłowy, który w latach 80. XX wieku został przebudowany i pełni dziś rolę rekreacyjnego centrum Sydney.
- Taronga Zoo – jeden z najbardziej znanych zoologicznych na świecie. Zobaczyć tam można typowe australijskie zwierzęta: kangury, koale, wombaty i inne.
Sport i plaże
- Sydney posiada ponad 70 plaż. Najsłynniejsze z nich to Bondi Beach, Coogee, Tamarama, Palm Beach.
- Sydney to doskonałe miejsce na surfing. Kultowe miejsce do uprawiania tego sportu to Bondi Beach, doskonałe warunki można oferują także Cronulla, Dee Why, Manly, Tamarama i Narrabeen.
- Na większości plaż znajdują się także naturalne baseny skalne z wodą morską, w których można pływać. Warto odwiedzić w tym celu Bronte, Wylie’s Baths w Coogee i Freshwater.
- Wielką popularnością cieszą się rozmaite sporty wodne: żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing, kitesurfing.
- Na Bondi Beach mieszczą się rampy do jazdy na deskorolce czy rolkach.
- Jogging i spacery można uprawiać właściwie wszędzie, Pyrmont Park, Bondi i Królewski Ogród Botaniczny oprócz doskonałych ścieżek oferują także wspaniałe widoki.
- Park Olimpijski to popularne miejsce rekreacyjne, wyposażone np. w ścieżki rowerowe. Jazdę na rowerze warto rozpocząć także w Manly.
- W Gordon’s Bay znajduje się dobrze zorganizowany szlak podwodny, inne polecane miejsca dla amatorów nurkowania to Clovelly i Shelly Beach.
- Na niektórych plażach można wziąc udział w ćwiczeniach jogi czy aerobiku.
- Manly i Bondi to idealne miejsca, aby pograć w siatkówkę plażową.
Gastronomia
W Sydney znajduje się ponad 3000 różnego rodzaju restauracji, barów, pubów czy kawiarni. Wiele z nich skupionych jest w centrum, warto jednak odwiedzić także inne dzielnice, gdzie świetne lokale często znajdują się w urokliwych lokalizacjach. Każdy znajdzie coś dla siebie, wybierać można we wszystkich kuchniach świata: włoskiej, greckiej, tureckiej, wietnamskiej, tajskiej itd. Śniadania cieszą się szczególną popularnością wśród mieszkańców Sydney, stąd też wiele kawiarni otwiera się wcześnie rano.
Zakupy
Jednym z najstarszych i najbardziej popularnych centrów handlowych jest imponujący Budynek Królowej Wiktorii, warto odwiedzić także znajdujące się tuż obok historyczne Strand Arcade. Oxford Street zachwyci wielbicieli mody. W każdy weekend w Sydney odbywa się także wiele jarmarków na świeżym powietrzu, gdzie kupić można niemal wszystko, od biżuterii, poprzez antyki, ubrania młodych projektantów i akcesoria z drugiej ręki. Najbardziej znane to Bondi, Paddington, Balmain i The Rocks Markets. W dzielnicy The Rocks można także kupić dobrej jakości dzieła sztuki aborygeńskiej.
Życie nocne
Sydney tętni życiem całą dobę. Najlepsze kluby mieszczą się często w rejonach uznawanych za opanowane przez społeczność homoseksualną: Oxford Street, Kings Cross, okolice Hyde Parku. Do najpopularniejszych należą Home, Soho, Arq, Club 77, Chinese Laundry, Tank, Kings Cross Hotel.
Informacje praktyczne
- Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
- Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
- Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
- Szczepienia – nie są potrzebne.
- Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
- Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
- Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
- Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.
Być w Australii, a nie dotrzeć do Sydney to grzech