Australia - wakacje już od 12590 zł

Na wakacje: Wiktoria i Nowa Pd. Walia, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Południowo-Wsch./ Wiktoria i Nowa Pd. Walia

Słonecznie
20°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
6 km/h360°
W tej części Australii znajdują się największe i najbardziej znane miasta, jak Sydney czy Melbourne, a także malowniczo położona pośród gór stolica kraju – Canberra. Do innych atrakcji można zaliczyć Alpy Australijskie, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju – Góra Kościuszki, która nazwę zawdzięcza odkrywcy polskiego pochodzenia - Pawłowi Strzeleckiemu. Panują tam idealne warunki do pieszych wędrówek i białego szaleństwo. Warto odwiedzić także ogród zoologiczny Healesville, gdzie można zobaczyć kangury, koala, emu i inne wyjątkowe zwierzęta. Znaną atrakcją w okolicy jest także Park Narodowy Port Campbell z kamiennymi kolumnami nazwanymi Dwunastoma Apostołami.

Atrakcje

 • Great Ocean Road – 280 km malowniczej drogi wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Australii. Jedną z atrakcji są słynne skały, nazywane „12 apostołami”.
 • Byron Bay – najbardziej na wschód wysunięte miasto kontynentalnej Australii. Mekka artystów, surferów i hippisów, słynie z długich, piaszczystych plaż, przepływających w pobliżu wielorybów i luźnej atmosfery.
 • Snowy Mountains (Góry Śnieżne) – położony w Alpach Australijskich łańcuch górski z najwyższym szczytem Australii, odkrytą przez Strzeleckiego Górą Kościuszki. Najlepsze miejsce do jazdy na nartach w Australii.
 • Blue Mountains (Błękitne Góry) – wpisane na listę UNESCO góry, porośnięte lasem eukaliptusowym, nad którym unosi się niebieska poświata dzięki ulatniającym się olejkom eterycznym.
 • Broken Hill – najstarsze i nabardziej znane górnicze miasto Australii. Nazywane „Stolicą Outbacku”, czyli rozległego pustynnego terenu, obecnie prężny ośrodek artystyczny.
 • Goldfields – historyczny region z miasteczkami Bendigo i Ballarat, które są pozostałością po XIX-wiecznej gorączce złota.
 • Wilsons Promontory National Park – jeden z najpopularniejszych parków narodowych w Australii, znajdujący się w najbardziej na południe wysuniętym punkcie kontynentu. Słynie z dziewiczej przyrody, wspaniałych widokow i 80 km tras turystycznych.
 • Canberra – stolica Australii, usytuowana w połowie dystansu między Sydney i Melbourne, której budowę ukończono w 1927 r. W tamtejszych muzeach podziwiać można zachwycające kolekcje dzieł sztuki czy historycznych zabytków.

Ośrodki

 • Byron Bay – kultowe miejsce nie tylko wśród australijskich surferów. 30 km plaży, dobre warunki do nurkowania i urzekające położenie sprawiają, że miejsce przygotowane jest do przyjęcia zarówno podróżujących tanim kosztem, jak i szukających luksusowego wypoczynku.
 • Coffs Harbour – miasto nadmorskie, polecane szczególnie dla rodzin z dziećmi. Na południe i północ od ośrodka rozciągają się wspaniałe piaszczyste plaże, które oferują mnóstwo dodatkowych atrakcji.
 • Port Macquarie – hstoria tego nadmorskiego kurortu sięga czasów pierwszej europejskiej kolonizacji Australii. Malowniczo położony popularny ośrodek turystyczny, oferujący szeroką rangę zakwaterowania.
 • Mornington Peninsula – miasteczko turystyczne w pobliżu Melbourne, chętnie odwiedzane o każdej porze roku ze względu na piękne plaże, kosmopolityczny charakter i asrtystyczną atmosferę. Dzięki jedynym w stanie Wiktoria źródłom naturalnych wód termicznych, istnieje tu wiele hoteli spa i ośrodków relaksacyjnych.

Geografia i przyroda

Sąsiadujące ze sobą stany Wiktoria i Nowa Południowa Walia znajduja się w południowo-wschodniej części kontynentu. Najgęściej zaludnionym stanem jest Nowa Południowa Walia, której terytorium to zarówno górzyste wybrzeże Pacyfiku, jak i równinny, pustynny Outback. Wyróżnia się 4 strefy klimatu, który waha się od cieplejszego na północy, do chłodniejszego na południu, gdzie w Górach Śnieżnych notuje się także opady śniegu w okresie zimowym. Klimat w Wiktorii również jest zróżnicowany, na północnym-wschodzie występuje śnieg, a strefa północno-wschodnia jest sucha i gorąca. Krajobraz składa się m.in. z piaszczystych pustyni, gęstych lasów, gór i rozległych wyżyn.

Historia

Przed przybyciem białych osadników, tereny stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia zamieszkiwane były od przynajmniej 40 tys. lat przez różne plemiona aborygeńskie, które wykształciły wysoko dziś ocenianą kulturę. Na przełomie XVIII i XIX w. pojawili się tu pierwsi europejscy kolonizatorzy, którzy rozpoczęli zasiedlanie terenu, najpierw u wybrzeży dzisiejszego Sydney, następnie w zatokach w pobliżu Melbourne. Ziemie nazywane brytyjskimi koloniami, zaczęły znacząco bogacić się dzięki hodowli owiec i handlowi wełną. Ludność tubylcza, która zwłaszcza w Wiktorii próbowała walczyć z inwazją białych, została niemal całkiem wytępiona, tych, którzy przetrwali, umieszczano w obozach. W 1851 r. stan Wiktoria oddzielił się od Nowej Południowej Walii i zaczął rosnąć w siłę m.in. dzięki odkryciu pokładów złota. W 1927 stolicę kraju utworzono w Canberze, aby uniknąć sporów między Sydney i Melbourne. Dzisiaj terytoria Wiktorii i Nowej Południowej Walii są chętnie odwiedzane przez turystów, skupiają też największą część australisjkiej populacji.

Sport i rekreacja

 • Byron Bay, Coffs Harbour, Yamba, Merewether Beach, Mornington Peninsula, Phillip Island oferują wspaniałe warunki dla surferów.
 • Sporty zimowe można uprawiać w Górach Śnieżnych, Alpach Wiktoriańskich. Główne ośrodki to np. Hotham, Falls Creek, Góra Kościuszki czy Smiggin Holes.
 • Wielbiciele pieszych wędrówek znajdą wiele urokliwych tras w parkach narodowych, np. Wilsons Promontory, Warrumbungle, Mungo National Park.
 • Wiele z dawnych linii kolejowych w Wiktorii zostało zamienionych na trasy rowerowe, np. ścieżka wiodąca z Murray, z Ballarat do Skipton czy we wschodnim Gippsland.
 • Popularne są skoki ze spadochronem, które wykupić mozna niemal w każdym miejscu.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.
Wiktoria i Nowa Pd. Walia, Australia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  23°C
  opady:
  6.9 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  271°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  18:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.24°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  166°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.23°C
  opady:
  2.6 mm
  wiatr:
  78°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  18:50
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.19°C max.20°C
  opady:
  5.0 mm
  wiatr:
  54°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  18:49
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.15°C max.25°C
  opady:
  11.0 mm
  wiatr:
  286°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  17:47

Wiktoria i Nowa Pd. Walia - klimat w Australia