Australia - wakacje już od 12590 zł

Na wakacje: Terytorium Północne, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Północno-Wsch./ Terytorium Północne

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
9 km/h70°
Region ten obejmuje tereny o bardzo zróżnicowanym krajobrazie i klimacie. Większość terytorium stanowią bezludne obszary pustynne. W centralnej części rejonu niedaleko miasta Alice Springs znajduje się niezwykła formacja skalna będąca największym monolitem świata - Ayers Rock - święta góra Aborygenów. Największym miastem i stolicą Terytorium Północnego jest Darwin, będące najlepszą bazą wypadową do słynnego Parku Narodowego Kakadu. Oba miasta dzieli odległość aż 1600 km dająca wyobrażenie o ogromie niezurbanizowanej przestrzeni w tej części Australii.

Regiony

 • Ayers Rock – inaczej nazywane Uluru, święta góra Aborygenów, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Australii.
 • Park Narodowy Kakadu – największy park narodowy Australii, znany z nietkniętych przez człowiek lasów deszczowych, malowniczych wodospadów, największe skupisko starożytnych skalnych, aborygeńskich malowideł.
 • Katherine Gorge – 12-kilometrowy wąwóz, położony w Parku Narodowym Nitmiluk. Wyżłobiony przez rzekę Katherine, urzeka pomarańczowym odcieniem skał.
 • Kings Canyon – czerwone, monumentalne skały, górujące nad pustynnym krajobrazem; okoliczny rejon umożliwia uprawianie wszelkich sportów.

Ośrodki i atrakcje

 • Darwin – stolica stanu Terytorium Północne, znana z tropikalnego klimatu, zrelaksowanej atmosfery, wielokulturowości. Świetna baza wypadowa zarówno do okolicznych, jak i azjatyckich destynacji.
 • Alice Springs – znajdujące się 200 km od geograficznego środka Australii miasteczko, centrum pustynnego Outbacku. Wiedzie przez nie droga do świętej góry Uluru.
 • Tennant Creek – związane z szalejącą w XIX i XX w. gorączką złota miasto, położone na terenach należących do Aborygenów, w połowie drogi między Darwin a Alice Springs.

Geografia i przyroda

Stan Terytorium Północne sąsiaduje ze stanami Queensland, Południowa Australia i Zachodnia Australia. Jego krajobraz jest niesamowicie zróżnicowany i bogaty. Terytorium rozciąga się od znajdujących się w centrum kraju czerwonych, pustynnych terenów, przeplatanych skalistymi formacjami i kanionami, przechodzącymi w płaskie, porośnięte lasem deszczowym równiny, aż do poszarpanego, bagnistego wybrzeża. Klimat jest gorący i wilgotny, zwłaszcza na północy; na terenach położonych w części południowej notuje się dużo niższy poziom opadów, choć podobnie wysoką średnią temperaturę powietrza.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 40 tys. lat. Już wtedy tereny te zamieszkiwane były przez liczne plemiona aborygeńskie. Pojawienie się europejskich osadników datuje się na początek XVII w. W latach 30. XIX w. do północnych wybrzeży dotarła wyprawa, w której udział brał Karol Darwin - na cześć tego zdarzenia stolicę stanu nazwano Darwin. Koniec wieku XIX zaznaczył się gorączką złota, trwającą jeszcze w XX w. Przed II wojną światową wprowadzono politykę asymilacji, polegającą m.in. na odłączaniu aborygeńskich dzieci od rodziców i wysyłaniu ich do placówek, zarządzanych przez białych. Po wojnie, polityka wobec Aborygenów uległa zmianie, doprowadzając do uznania ich prawa do własnego języka i odrębnej kultury oraz prawa własności ziem, które zasiedlali. W roku 1978 Nowe Terytorium uzyskało prawo do wyboru rządu stanowego, nabierając statusu podobnego do innych stanów Australii, z tym wyjątkiem, że rozległe tereny należące do Aborygenów pozostają pod kontrolą rządu federalnego. Choć liczba mieszkańców Darwin i jego okolic przekroczyła 100 tys., populacja stanu stanowi tylko 1% ludności Australii.

Sport i rekreacja

 • Niezliczona ilość tras trekkingowych zachęca do pieszych wędrówek i spacerów, zwłaszcza w lasach deszczowych czy terenach Outbacku.
 • Idealnym sposobem by móc cieszyć się rozległym krajobrazem pustynnych okolic Alice Springs, MacDonnell Ganges czy regionu Patji, na południe od Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta, jest lot balonem.
 • Rejsy rzeczne w Terytorium Północnym są atrakcją samą w sobie, jednak warto wybrać się na nie także ze względu na możliwość ujrzenia wymierającego gatunku krokodyla. Polecane szlaki wodne wiodą na rzekach Katherine, Mary, Adelaide, East and South Alligator , jak również w Yellow Water Billabong w Parku Narodowym Kakadu.
 • W Uluru, Alice Springs, Ilparpa Valley czyMacDonnell Ranges i Kings Canyon coraz większą popularnością cieszy się podziwianie krajobrazu z grzbietu wielbłąda.
 • Gorący i parny klimat Terytorium Północnego sprzyja kąpielom wodnym. Warto skorzystać z takiej szansy w niesamowitych zbiornikach wodnych w Parkach Narodowych: Kakadu i Litchfield , w rzece Katherine w Nitmiluk National Park, czy w znajdujących się tam gorących źródłach Mataranka.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.

Terytorium Północne, Australia - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  22°C
  opady:
  2.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  49%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  181°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:00
 • Przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.21°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  188°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:00
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.15°C max.21°C
  opady:
  2.6 mm
  wiatr:
  155°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:00
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.17°C max.19°C
  opady:
  25.6 mm
  wiatr:
  105°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:00
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.16°C max.21°C
  opady:
  9.1 mm
  wiatr:
  127°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  17:00

Terytorium Północne - klimat w Australia