Australia - wakacje już od 12590 zł

Na wakacje: Tasmania, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Południowo-Wsch./ Tasmania i terytoria zależne/ Tasmania

Pochmurno
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
22 km/h180°
Położona na ok. 330 km na południe od Melbourne wyspa stanowi ogromną atrakcję dla turystów oraz cenne źródło informacji dla zoologów i botaników. Żyją tu gatunki zwierząt niespotykane nigdzie indziej na świecie. Pomimo bliskości Australii, tasmańska fauna i flora jest całkowicie inna. Poza słynnym diabłem tasmańskim, można tu znaleźć także charakterystyczne tylko dla tej wyspy ptaki i żaby. Tasmania jest największą wyspą Australii i jednocześnie jej najmniejszym stanem. Głównym jej miastem pełniącym funkcje stołeczne jest Hobart, położone w południowo-wschodniej części wyspy.

Geografia i przyroda

Tasmania to górzysta wyspa położona ok.240 km na południe od wybrzeża australijskiego. To jedocześnie najmniejszy stan Australii, do którego należą również wyspy leżące w Cieśninie Bassa oddzielającej Tasmanię od kontynentalnej Australii. Wyspa jest przedłużeniem Wielkich Gór Wododziałowych, regionem położonym najbliżej Koła Antarktycznego o rozwiniętym systemie rzecznym. W centrum wyspy znajduje się polodowcowa wyżyna z wieloma jeziorami. Od zachodniego wybrzeża biegną na południowy-wschód wyspy górskie łańcuchy, przedzielane głebokimi dolinami, wraz z najwyższym szczytem Tasmanii, Mount Ossa. Wchodnie wybrzeże jest bardziej płaskie, na krajobraz składa się spora liczba piaszczystych plaż. Przyroda w dużej mierze pozostaje dzika i dziewicza, ogromne tereny porośnięte są lasem deszczowym. Klimat jest zróżnicowany, głównie wilgotny podzwrotnikowy morski, chłodniejszy na południowym wybrzeżu.

Historia

Tereny Tasmanii zasiedlone były już 25-40 tys. lat temu. W 1642 r. na wyspę przybył holenderski żeglarz Abel Tasman i nadał jej nazwę Ziemia van Diemena. W tym czasie wyspę zamieszkiwało ponad 100 małych plemion, rozproszonych po całym jej terytorium. W 1803 r., w obliczu zainteresowania wyspą przez inne narody europejskie, Tasmanię ustanowiono drugą kolonią brytyjską w Australii, a rok utworzono miasto Hobart, stolicę stanu. W 1821 r. rozpoczęto tworzenie na wyspie obozów karnych, którym sprzyjał panujący tam klimat – w Macquarie Harbour, Maria Island i Port Arthur. Prowadzono także politykę antyaborygeńską, która doprowadziła do niemal całkowitego wytępienia autochtonów pod koniec XIX w. Kiedy więzienny charakter tworzonych osad przestał dominować, nazwę kolonii zmieniono na Tasmania. Odkrycia metali kopalnych przyczyniły się do jej rozwoju, w latach 30. XX w. zaczęto wykorzystywać system rzeczny i budować hydroelektrownie, które uczyniły z Tasmanii ważnego dostarczyciela energii w Australii aż do czasów obecnych. Podstawę gospodarki stanowią uprawy, choć coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego. Popularne przekonanie o tym, że Tasmania jest 20 lat opóźniona w rozwoju w stosunku do reszty kraju, ulega aktualnie przeobrażeniom, a wyspa staje się nowym centrum kulturalnym, nie ustępując reszcie kraju.

Atrakcje

 • Salamanca Market – położony w porcie zespół historycznych budynków handlowych, znany z odbywającego się tu co sobotę marketu ze świeżymi lokalnymi produktami.
 • Port Arthur – przepięknie położony budynek więzienia, z którego nie dało się uciec, pochodzący z okresu pierwszej europejskiej kolonizacji wyspy.
 • Wineglass Bay – zatoka z białą, piaszczystą plażą, należącą do grona 10 najpiękniej położonych plaż na świecie, mieszcząca się w Parku Narodowym Freycinet.
 • King Island – wyspa słynąca z doskonałego jedzenia i znajdującej się na wyspie mleczarni.
 • Cradle Mountain-Lake St Clair National Park – najpopularniejszy park narodowy Tasmanii, jeden z najbardziej oblodzonych terenów Australii. Mieści wiele wymagających i malowniczych tras trekkingowych.

Sporty i plaże

 • Mimo że Tasmania nie kojarzy się Australijczykom ze słonecznym wybrzeżem, znajduje się tu wiele wspaniałych plaż. Do najpiękniejszych należą Opossum Bay, Wineglass Bay i Binalong Bay.
 • Dobrze rozwinięta sieć rzeczna stwarza dobre warunki do spływów kajakowych lub bardziej ekstremalnego raftingu, np. na rzekach Franklin River czy Gordon River.
 • Na wyspie znajduje się wiele parków narodowych, w których łączna liczba kilometrów wytyczonych tras trekkingowych wynosi ponad 300.
 • Na Tasmanii znajduje się najstarsze pole golfowe w Australii, pochodzące z lat 30. XIX w. Bothwell; liczba pozostałych, malowniczo położonych pól golfowych, przekracza 80.

Gastronomia

Mimo że kuchnia Tasmanii nie jest tak zróźnicowana i kosmopolityczna jak w kontynentalnej Australii, jej sekret tkwi w doskonałej jakości produktach. Od jabłek i wiśni, poprzez zioła, sery, grzyby, owoce morza, czekoladę, aż do win i wyrobów lokalnych browarów, wszystkie wytwory są najwyższej klasy. Warto skosztować potraw w restauracjach w Hobart i Launceston, jak również spróbować tasmańskiego wina, które cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.

Zakupy

Tasmania staje się miejscem coraz bardziej ulubionym przez artystów, stąd też poziom tamtejszych wyrobów rękodzielniczych stoi na wysokim poziomie. Promuje się produkty wytwarzane lokalnie, charakterystyczne dla regionu, najlepsze projekty znaleźć można w Hobart, Launceston i Stanley. Dużą popularnością cieszą się markety ze świeżą żywnością doskonałej jakości, znaną w całej Australii. W poszukiwaniu świeżych produktów warto udać się na sobotni Salamanca Market czy równie popularny Penguin Market; dni handlowe to zwykle sobota i niedziela, choć jarmarki odbywają się również w pozostałe dni tygodnia.

Życie nocne

Życie nocne na Tasmanii tętni głównie w większych miastach – stolicy Hobart, Launceston czy Richmond. W Hobart skupia się wzdłuż wybrzeża. Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest Knopwood’ Retreat, chętnie odwiedzane zarówno przez studentów, jak i właścicieli jachtów cumujących w pobliskiej marinie. Inne polecane miejsca to Halo, Syrup czy Curly’s. Wiele dzieje się również w Launceston, do popularnych lokali należą, Manhattan Wine Bar, Hotel New York czy Irish Murphy’s.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.

 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.

Tasmania, Australia - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  16°C
  opady:
  4.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  229°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  16:53
 • Lekkie opady deszczu
  min.12°C max.15°C
  opady:
  47.6 mm
  wiatr:
  187°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.8°C max.16°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  195°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  4.9 mm
  wiatr:
  203°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  16:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  221°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  16:53

Tasmania - klimat w Australia