Australia - wakacje już od 12590 zł

Na wakacje: Tasmania i terytoria zależne, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Południowo-Wsch./ Tasmania i terytoria zależne

Pochmurno
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
22 km/h180°
Poza główną wyspą (uznawaną za największą na świecie), Australia składa się także kilkanaście pomniejszych. Największa z nich – Tasmania – jest jednocześnie najmniejszym stanem kraju. Głównym jej miastem i stolicą jest Hobart, położone w południowo-wschodniej części wyspy. Położona na południe od Melbourne wyspa jest nie tylko atrakcją dla turystów, ale także kopalnią wiedzy dla przyrodników i biologów. Na Tasmanii żyją gatunki zwierząt niespotykane nigdzie indziej na świecie. Poza słynnym diabłem tasmańskim, można tu znaleźć także charakterystyczne tylko dla tej wyspy ptaki i żaby. Nie należy także zapominać o terytoriach zależnych Australii. Zalicza się do nich Australijskie Terytorium Antarktyczne oraz położone niedaleko od niego Wyspy Heard i McDonalda. Do Australii należą również położone na Oceanie Indyjskim Wyspy Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe i Wyspy Ashmore i Cartiera, a także Wyspa Norfolk, położona na północ od Nowej Zelandii.

Atrakcje

 • Salamanca Market – położony w porcie zespół historycznych budynków handlowych, znany z odbywającego się tu co sobotę marketu ze świeżymi lokalnymi produktami.
 • Port Arthur – malowniczo położony budynek więzienia, z którego nie dało się uciec, pochodzący z okresu pierwszej europejskiej kolonizacji wyspy.
 • Wineglass Bay – zatoka z białą, piaszczystą plażą, należącą do grona 10 najpiękniej położonych plaż na świecie.
 • Park Narodowy Pulu Keeling – jeden z najmniejszych parków narodowych w Australii, obejmujący odizolowany atol koralowy wraz z jego unikatową fauną i florą.
 • Park Narodowy Christmas Island – znany z corocznej wędrówki, jaką odbywają czerwone kraby na początku pory deszczowej, wyruszając z lasu równikowego w stronę wybrzeża na Wyspie Bożego Narodzenia.
 • Quality Row – główna ulica zabytkowego Kingston (Wyspa Norfolk), mieszcząca pozostałości po militarnej zabudowie.

Ośrodki

 • Hobart – stolica stanu i największe miasto na wyspie, drugie najstarsze miasto w Australii. Stanowi doskonałą bazę wypadową w inne rejony Tasmanii i okolic.
 • Burnt Pine – centrum turystyczne wyspy Norfolk, cieszące się ogromną popularnością jako raj podatkowy; oprócz ogromnej liczby centrów handlowych ważne jako ośrodek turystyczny.
 • Flying Fish Cove – stolica Wyspy Bożego Narodzenia, uznawane za miejsce pierwszego zejścia na ląd białych osadników. Dobra baza wypadowa dla wycieczek fakultatywnych.

Geografia i przyroda

Tasmania to górzysta wyspa, położona ok. 240 km na południe od wybrzeża australijskiego. To jedocześnie najmniejszy stan Australii, do którego należą również wyspy położone w Cieśninie Bassa, oddzielającej Tasmanię od kontynentalnej Australii. Klimat jest zróżnicowany, głównie wilgotny podzwrotnikowy morski, chłodniejszy na południowym wybrzeżu. Wyspa Norfolk to mała, odizolowana wysepka 1500 km na wschód od Brisbane. Wyspy Kokosowe i Wyspa Bożego Narodzenia położone są na Oceanie Indyjskim i często uznaje się je geograficznie za przynależące do Azji Południowo-Wschodniej. Wyspy Heard i McDonalda znajdują się między Madagaskarem a Antarktydą.

Historia

Tereny Tasmanii zasiedlone były już 25-40 tys. lat temu. W 1642 r. na wyspę przybył holenderski żeglarz Abel Tasman i nadał jej nazwę Ziemia van Diemena. W roku 1803 Tasmania zyskała status drugiej kolonii brytyjskiej w Australii, która szybko stała się kolonią karną. W 1856 r. nazwę wyspy zmieniono na Tasmania, oddając tym cześć jej pierwszemu odkrywcy. Na rozwój gospodarczy wyspy znacząco wpłynęło okdrycie metali kopalnych i budowa hydroelektrowni. Obecnie Tasmania stara się dotrzymać kroku kontynentalnej części Australii, stając się m.in. ważnym centrum kulturalnym.
Wyspy Kokosowe odkryte zostały w 1609 przez Williama Keelinga, stąd zamiennie nazywa się je Wyspami Keelinga. W 1836 r. do wysp przybił statek z Karolem Darwinem, który prowadził tam badania o powstawaniu atoli. W 1955 r. Wielka Brytania przekazała dotychczasowe zwierzchnictwo nad wyspami Australii. Wyspę Norfolk w r. 1774 odkryła wyprawa Jamesa Cooka, a w 1788 uznano ją za terytorium Wielkiej Brytanii, zakładając tam kolonię karną. W 1914 r. wyspę włączono do Australii, nadając jej w 1979 autonomię. Wyspę Bożego Narodzenia odkrył już w 1615 r. zapomniany kapitan John Milard, jednak pierwsze zejście na wyspę odbyło się w roku 1788. Po przejściowym panowaniu japońskim, singapurskim i brytyjskim, wyspa przeszła pod zwierzchnictwo Australii w roku 1958. Wyspy Ashmore i Cartiera wydzielono jako terytoria zależne w roku 1978, a Wyspy Koralowe w roku 1969. Wyspy Heard i McDonalda należą do Australii od roku 1947.

Sport i rekreacja

 • Piesze wędrówki są doskonałym pomysłem na zwiedzanie, zwłaszcza wysp należących do Terytoriów Zależnych. Tasmania obfituje w wiele tras trekkingowych, skupionych głównie w parkach narodowych.
 • Tereny wokół Wysp Kokosowych, Wyspy Bożego Narodzenia i Wysp Morza Koralowego idealnie nadają się do nurkowania ze względu na krystalicznie czystą wodę i bogaty świat podwodny.
 • Golf jest jedną z najbardziej popularnych rozrywek na Wyspie Bożego Narodzenia, a pola golfowe usytuowane są w najpiękniejszych lokalizacjach. Doskonałe warunki oferuje również Wyspa Norfolk.
 • Jedną z bardziej rozpowszechnionych form rekreacji jest wędkowanie, warto znaleźć na nie czas na Tasmanii, Wyspach Kokosowych, Bożego Narodzenia i Norfolk.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.

Tasmania i terytoria zależne, Australia - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  16°C
  opady:
  4.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  229°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  16:53
 • Lekkie opady deszczu
  min.12°C max.15°C
  opady:
  47.6 mm
  wiatr:
  187°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.8°C max.16°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  195°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  16:53
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  4.9 mm
  wiatr:
  203°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  16:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  221°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  16:53

Tasmania i terytoria zależne - klimat w Australia