Australia - wakacje już od 12590 zł

Na wakacje: Region Perth, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Zachodnia/ Region Perth

Słonecznie
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
0 km/h0°
Największy australijski stan, którego centralą część zajmują rozległe pustynie. Większość ludności zamieszkuje Perth największe miasto i stolicę regionu. Wiele mniejszych miasteczek zostało opuszczonych po ustaniu „gorączki złota”. Kalgoorie dawne miasto poszukiwaczy złota charakteryzuje się ciekawą zabudową. Słynną atrakcją jest przypominająca wyglądem morską falę ściana skalna Wave Rock. Jedną z atrakcji Australii Zachodniej jest także wyścig jachtów we Fremantle. Będąc w tej części kraju można odwiedzić farmę krokodyli czy podziwiać delfiny na Monkey Mia.

Atrakcje


 • Wave Rock – jest to jedna z wielu atrakcji Australii. Znajduje się w miejscowości Hyden. Jest to granitowy klif o wysokości 15 metrów i długości 100 metrów.

 • Wyścig Jachtów we Fremantle – jest to wyścig, w którym zwycięzca zdobywa prestiżowy Puchar Ameryki.

Ośrodki


 • Perth – największy ośrodek miejski regionu z dobrą bazą noclegową, hotelową (są tutaj także tańsze opcje noclegowe jak kempingi, schroniska, domy wakacyjne). W mieście Perth można podziwiać jacht „Australia II”, który brał udział w zawodach Pucharu Ameryki w roku 1983 i zwyciężył.

Geografia i przyroda


Główne miasto regionu – Perth leży nad rzeką Swan. Aglomeracja miast rozciąga się na ponad 120 km długości. Mówi się, że Perth jest najbardziej odosobnionym miastem świata – do najbliższego większego miasta Australii – Adelaide, jest ponad 2800 km. Niska roczna suma opadów jest sporym problemem dla regionu i powoduje trudności w zaopatrzeniu regionu w wodę pitną. Najwyższe „letnie” temperatury przypadają tu na okres grudzień – marzec. Najwyższe średnie temperatury są w lutym i przekraczają wtedy 30°C. Natomiast najchłodniejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i wrzesień.

Historia


Na początku XVII wieku dotarli tu Holendrzy, ale największe miasto regionu – Perth, istnieje dopiero od 1829 r. Nazwa została utworzona na cześć miasta ze Szkocji o takiej samej nazwie, które obecnie jest o wiele mniejsze od swojego imiennika z Australii. Do rozwoju regionu przyczyniło się odkrycie złóż złota w pobliżu Perth na przełomie XIX i XX wieku. Następnie powstał port w Fremantle. Na początku XX wieku doprowadzono tu pierwszą linię telegraficzną z Adelaidy, a w roku 1930 ukończono połączenie telefoniczne regionu do reszty kraju.

Sport i rekreacja


 • Sporty wodne – region oferuje doskonałe warunki dla miłośników sportów wodnych. Bez wątpienia najpopularniejszymi są: nurkowanie, surfing, żeglarstwo.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.

Region Perth, Australia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  173°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  18:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  169°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  164°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:11
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.22°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  215°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  18:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  154°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  18:08

Region Perth - klimat w Australia