Australia - wakacje już od 11990 zł

Na wakacje: Melbourne, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Południowo-Wsch./ Wiktoria i Nowa Pd. Walia/ Melbourne

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
33 km/h160°
Stolica stanu Wiktoria jest drugim co do wielkości oraz ważności miastem Australii. Miasto zostało założone w 1935 roku i zasiedlone przez wolnych osadników z Europy. Rozwój miasta znacznie przyśpieszyła „gorączka złota”, jaka ogarnęła południowo-wschodnią Australię w połowie XIX wieku. W ciągu zaledwie kilkunastu lat z niewielkiej osady wyrosła metropolia, ze wspaniałymi zabytkami i świetną, jak na owe czasy infrastrukturą. Na początku XX wieku, przez ponad 20 lat, miasto pełniło funkcje stolicy do czasu wybudowania Canberry. Dziś Melbourne jest uznawane za jedno z najlepszych miast do życia na świecie – ten zaszczytny tytuł otrzymało już dwukrotnie, w 2002 i 2004 roku. Okolice miasta także obfitują w ciekawe miejsca, warto zobaczyć miasteczko – skansen Ballarat, będące niegdyś głównym ośrodkiem poszukiwaczy złota. Miłośnicy kina powinni się wybrać nieco na północ od Melbourne by zobaczyć słynną Wiszącą Skałę, która była inspiracją dla filmu „Piknik pod Wiszącą Skałą”.

Geografia i przyroda

Melbourne to drugie co do wielkości i ważności miasto Australii i stolica stanu Wiktoria. Położone jest w południowo-wschodniej części kontynentu, nad zatoką Port Phillip, ok. 55 km od jej wąskiego ujścia do Oceanu Spokojnego. Rozciąga się między ujściem rzeki Yarra, Górami Dandenong i Doliną Yarra.

Historia

Miasto Melbourne założono w roku 1835, na terenie wykupionym przez od Aborygenów za cenę m.in. 40 kocy, 30 toporów i 100 noży. Nazwę osadzie, którą tworzono, nadano na cześć brytyjskiego premiera, wicehrabiego Melbourne. Prawa miejskie Melbourne otrzymało w roku 1842, jednak najszybszy rozwój datuje się na okres lat 50. XIX w., kiedy w regionie wybuchła gorączka złota po odkryciu złoży 160 km od Melbourne. W ciągu 3 lat populacja miasta wzrosła wtedy czterokrotnie i wyniosła 80 tys. mieszkańców. Pokonawszy problemy ekonomiczne końca XIX w., Melbourne dzierżyło tytuł stolicy kraju i mieściło najważniejsze urzędy państwowe, aż do 1927 r., kiedy zakończono budowę nowej stolicy, Canberry. Okres po II wojnie światowej to czas rewitalizacji centrum miasta oraz napływu szerokiej rzeszy europejskich imigrantów, których wpływy są wyraźne do dnia dzisiejszego. W 1956 r., w Melbourne odbyły się Igrzyska Olimpijskie, po raz pierwszy w historii na południowej półkuli. O współczesnej pozycji miasta świadczy fakt, że w latach 2002 i 2004, Melbourne uzyskało pierwsze miejsce w rankingu brytyjskiego czasopisma „The Economist” na najlepsze miejsce do życia na świecie.

Atrakcje

 • Flinders Street Station – główny dworzec kolejowy w Melbourne, najstarszy dworzec, jaki wybudowano w jakimkolwiek mieście Australii. Ukończony w 1909 r., jest uznawany za znak rozpoznawczy Melbourne. Charakterystyczne są wiszące nad wejściem do dworca zegary.
 • Queen Victoria Market – liczące ponad 130 lat najstarsze miejsce handlowe w Melbourne. Słynie ze świeżych produktów, międzynarodowych stoisk i różnorodnych wydarzeń towarzyszących.
 • Royal Arcade i Block Arcade – XIX-wieczne, pięknie zdobione galerie handlowe.
 • Laneways – klimatyczne uliczki i zaułki z kawiarniami, restauracjami i galeryjkami. Niektóre z nich warto odwiedzić ze względu na sztukę uliczną, która pokrywa mury budynków.
 • Old Melbourne Gaol – dawne więzienie, które od lat 70. XX wieku pełni funkcję muzeum. Miejsce, w którym poniósł karę śmierci przez powieszenie ludowy bohater, Ned Kelly, i w którym przechowywane są pamiątki po nim.
 • Docklands – stary port, który po wciąż trwającej rewitalizacji ma być nowym centrum rekreacyjnym. Już teraz mieszczą się tam centra handlowe i restauracje.
 • St Kilda – dzielnica tuż nad zatoką Port Phillip. Warto wybrać się do stuletniego Luna Parku – jednej z ikon Melbourne, odwiedzić piaszczyste plaże czy market z rękodziełami.
 • Tramwaj „City Circle” – darmowy, zabytkowy tramwaj, który okrąża centrum Melbourne. Z jego poziomu można zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne miasta.

W okolicy

 • Góry Dandenong – graniczące z aglomeracją góry, częściowo pokryte lasem eukaliptusowym. Dobre miejsce na piesze wędrówki, atrakcją jest także przejażdżka stuletnią kolejką parową Puffing Billy.
 • Dolina Yarry – popularny, pięknie położony region winiarski, oddalony od Melbourne o pół godziny jazdy.
 • Mornington Peninsula – półwysep sąsiadujący z Melbourne, mieszczący piaszczyste plaże, winnice czy luksusowe spa, popularny także wśród surferów. Odwiedzany ze względu na zachwycające krajobrazy.
 • Phillip Island – wyspa położona na południowy-wschód od Melbourne, której atrakcję stanowi kolonia pingwinów małych. Odbywają się tam motocyklowe wyścigi Grand Prix Australii.

Sport i plaże

 • Najchętniej odwiedzanymi plażami w Melbourne są St Kilda, Brighton, Port Melbourne, South Melbourne, Middle Park czy Kerford Road.
 • Mieszkańcy Melbourne uwielbiają futbol australijski. Mecze odbywają się na Melbourne Cricket Ground i Stadionie Etihad.
 • Zatoka Port Phillip i rzeka Yarra to doskonałe miejsca do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa.
 • Amatorzy kitesurfingu i windsurfingu powinni udać sie do Elwood i Middle Pdark, oferujących doskonałe warunki.
 • Królewski Ogród Botaniczny gwarantuje ciekawe trasy dla spacerowiczów i biegaczy. Ścieżki utworzone są także wzdłuż rzeki Yarra.
 • Teren nad zatoką Port Phillip chętnie wykorzystywany jest przez rowerzystów, podobnie jak trasa z St Kildy do Brighton i trasa wzdłuż rzeki Maribyrnong.
 • Szczególnie popularny jest tu golf. Niektóre pola zaprojektowli wybitni architekci. Chętnie odwiedzane pola golfowe to Sanctuary Lakes, Eynesbury,Commonwealth, Yarra Yarra czy Huntingdale Golf Club.
 • Surferzy chętnie próbują swoich sił na legendarnej Bells Beach, gdzie odbywają się także zawody Rip Curl Pro.

Gastronomia

Melbourne cieszy się sławą kulinarnej stolicy Australii. Wielonarodowościowy charakter społeczeństwa umożliwia zakosztowanie wielu kuchni świata. Co roku w marcu odbywa się tu słynny i niezwykle popularny Festiwal Jedzenia i Wina. Restauracje oferują wysokiej jakości dania w rozsądnych cenach, w wielu z nich potrawy przyrządzane są przez światowej sławy szefów kuchni. W centrum sławą wciąż cieszą się staromodne kawiarnie. Wiele restauracji zezwala na przynoszenie własnego alkoholu.

Zakupy

Dwa największe domy handlowe w centrum Melbourne to David Jones i Myer, usytuowane po sąsiedzku przy Bourke Street. Popularne miejsca to także Chapel Street, Greville Street, gdzie można dostać najlepsze ubrania w stylu vintage, czy Bridge Road, które jest centrum dyskontowym. W Budynku Królowej Wiktorii odbywa się najbardziej popularny market, warto udać się tam na niedzielny targ rękodzieła, Sunday Victorian Arts Centre.

Życie nocne

Melbourne uważa się za miasto o bogatym życiu nocnym. Różnorodne bary i puby często zachęcają muzyką graną na żywo, a spora liczba browarów serwuje piwo warzone na życzenie klienta. Na nocnej mapie miasta wyróżniają się m.in. The Prince of Wales, Seven, Revolver czy Room 680.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.


Melbourne, Australia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  187°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:39
  zach. słońca:
  20:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  110°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:39
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  153°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:40
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  258°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:40
  zach. słońca:
  20:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  111°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:41
  zach. słońca:
  20:05

Melbourne - klimat w Australia