Australia - wakacje już od 11076 zł

Na wakacje: Gold Coast, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Północno-Wsch./ Queensland/ Gold Coast

°C
Opady:
mm
Zachmurzenie:
%
Ciśnienie:
hPa
Wiatr:
km/h°
Położone nieco na południe od Brisbane miasto jest szóstym co do wielkości ośrodkiem w kraju. Gold Coast znane jest ze swoich długich piaszczystych plaż, do czego odnosi się zresztą sama nazwa miasta. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Australii. Wspaniałe wybrzeże przyciąga głównie surferów oraz miłośników kąpieli słonecznych, jednak miasto oferuje znacznie więcej atrakcji. Warto się także wybrać poza miasto – w promieniu 200 km znajduje się kilka rezerwatów przyrody oraz parków narodowych, w których można podziwiać dziką australijską przyrodę.

Geografia i przyroda

Gold Coast to szóste co do wielkości miasto Australii. Położone jest w południowo-wschodnim krańcu stanu Queensland, wzdłuż ponad 50 km wybrzeża, obejmuje także położony wgłąb górzysty teren, wchodzący w skład Wielkich Gór Wododziałowych i subtropikalne lasy deszczowe. Przez miasto przepływa rzeka Nerang, a przecinają je liczne kanały, sztucznie utworzone na niegdysiejszych mokradłach. Klimat jest subtropikalny, według szacunków notuje się prawie 300 słonecznych dni rocznie.

Historia

Przed przybyciem pierwszych europejskich osadników, tereny dzisiejszego Gold Coast były zamieszkiwane przez ludność aborygeńskiego plemienia Yugambeh. Pierwszymi Europejczykami byli drwale, spławiający drzewo cedrowe do Sydney i Brisbane, za nimi podążali hodowcy bydła. W 1865 r. na terenie Gold Coast powstała pierwsza osada, Nerang. Początkowo tereny te wykorzystywano wyłącznie do uprawy i hodowli. Pod koniec XIX w., gdy mieszkańcy Brisbane zaczęli chętnie przyjeżdżać tu w poszukiwaniu ochłody w okresie letnim, w 1885 r. na terenie dzisiejszej dzielnicy Southport zbudowano pierwszy z wielu tworzonych później ośrodków wypoczynkowych. W okresie II wojny światowej wybrzeże zyskało popularność wśród wojsk alianckich. Używaną od końca lat 40. Nazwę Gold Coast oficjalnie uznano w roku 1958, kiedy to miasto cieszyło się coraz większą popularnością, rozwijając się jako prężnie działająca turystyczny ośrodek. W 1959 powstał pierwszy z wielu wieżowiec, kolejne lata przyniosły budowę następnych i tworzenie się aglomeracji. Dzisiaj Gold Coast znane jest ze słońca, plaży i zabawy, a także z charakterystycznej linii wybrzeża, nad którym górują drapacze chmur.

Atrakcje

 • Surfers Paradise – najbardziej turystyczna dzielnica Gold Coast. Przyciąga wielokilometrową, piaszczystą plażą i tętniącym nocnym życiem.
 • Parki rozrywki – tematyczne parki, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: pokazy tresury zwierząt wodnych, ochłodę w parku z wodnymi atrakcjami czy największe i najszybsze kolejki w Australii.
 • Whale watching – „podglądanie wielorybów” – między czerwcem a październikiem wzdłuż wchodniego wybrzeża Australii przepływa ogromna ilość wielorybów. Warto wybrać się na zorganizowany rejs, aby ujrzeć wyskakujące z wody olbrzymy.
 • Coolangatta – granicząca ze stanem Nowa Południowa Walia dzielnica, znana z plaża ulubionych zarówno przez surferów, jak i rodziny z dziećmi. Na tamtejszych skałach Snapper Rocks odbywa się corczny konkurs surferski Quicksilver Pro.
 • Skydeck w Q1 – platforma obserwacyjna usytuowana na 77. i 78. piętrach Q1, najwyższego budynku w Gold Coast, oferująca panoramiczny 360º widok. Wieczorami zamienia się w bar i klub nocny.

W okolicy

 • Mount Tamborine – region obejmujący tropikalne lasy deszczowe z wieloma wspaniałymi trasami do wędrowęk, trzeci najstarszy park narodowy świata, popularne winnice i znane restaruacje, oferujący zapierające dech w piersiach widoki.
 • Byron Bay – ulubiona przez surferów, hippisów i backpackerów miejscowość położona w malowniczej lokalizacji w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Australii.
 • Currumbin Wildlife Sanctuary – najlepsze miejsce by spotkać się twarzą w twarz z kangurem, koalą czy wombatem i doświadczyć lokalnej kultury.
 • Springbrook – zachwycające wodospady położone w centrum lasu deszczowego, do ciekawostek zaliczyć można Naturalny Most, wydrążony przez wieki przez wodę w bazaltowej skale.
 • Park Narodowy Lamington – najbardziej rozległy podzwrotnikowy las deszczowy na świecie, znany z malowniczych wodospadów, jaskiń, nienaruszonej natury oraz ponad 160 km wytyczonych tras trekkingowych.

Sporty i plaże

 • Najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną jest długa, szeroka i piaszczysta w Surfers Paradise.
 • Linia chronionej plaży w Burleigh Heads przebiega wzdłuż Parku Narodowego. Znana z pięknych widoków i mniejszego natężenia plażowiczów, stanowi doskonałe miejsce na piknik.
 • Inne popularne i różniące się od siebie plaże to np. Rainbow Bay, Kurrawa, Main Beach czy Kirra.
 • Bliskość plaży sprzyja uprawianiu wielu sportów. Ścieżki rowerowe i deptaki chętnie wykorzystywane są przez amatorów joggingu i rowerzystów, w wielu parkach znajdują się sprzęty używane do wysiłkowych ćwiczeń na wolnym powietrzu.
 • Naukę surfingu oferują specjalne szkoły, znajdujące się przy wielu plażach Gold Coast, m.in. w Kurrawa czy Surfers Paradise. Dobre warunki dla surferów zapewniają także Rainbow Bay, Snapper Rocks, Duranbah czy Kirra.
 • Chętnie uprawia się jazdę na deskorolce i longboardzie, które służą często jako środek transportu.
 • Bardzo popularnym sportem jest jazda na skuterze wodnym, najchętniej uprawiana przy plaży The Spit.

Gastronomia

Świeże lokalne produkty, malowniczo połozone restauracje, festiwale wina i jedzenia oraz międzynarodowy koloryt Gold Coast wyznaczają kulinarny charakter miasta. Ponad 500 kawiarni i restauracji jest gwarancją że każdy znajdzie coś dla siebie. Obok współczesnej kuchni australijskiej, restauracje oferuja praktycznie każdą kuchnię świata – włoską, francuską, meksykańską, koreańską, japońską i wiele innych. Popularne są bufety w formie szwedzkich stołów. Amatorom owoców morza spodoba się wiele restauracji specjalizujących się w doskonałym przygotowywaniu tych produktów.

Zakupy

Lokalne markety, oferujące świeże produkty i tradycyjne rękodzieła, odbywają się w parkach i przy plaży, najbardziej znane to odbywające się w soboty i niedziele Carrara Markets czy Beach Market w Surfers Paradise. Robina Town Centre, Pacific Fair czy Harbour Town to centra handlowe, które zadowolą najbardziej wybrednych zakupoholików. Znaleźć tam można zarówno australijskie, jak i międzynarodowe marki. Eksluzywne sklepy skupione są w centrum Marina Mirage.

Życie nocne

Gold Coast od dawna znane jest w Australii jako jedno z najbardziej rozbawionych miejsc kraju. Surfers Paradise tętni życiem całą dobę, 7 dni w tygodniu. Znajdują się tam najchętniej odwiedzane kluby, bary i puby, które skupione są na trzech sąsiadujących ze sobą ulicach. Życie nocne skupia się także w sąsiadującej dzielnicy Broadbeach, które znane jest z bardziej stylowych i eksluzywnych miejsc do zabawy, na czele z Conrad Jupiters Casino, w którym mieszczą się także nocne kluby.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.