Australia - wakacje już od 17627 zł

Na wakacje: Australia Zachodnia, Australia

Przewodnik turystyczny: Australia/ Australia Zachodnia

Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
15°C
Opady:
1.4 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
15 km/h290°
Zachodnia część Australii obejmuje rozległe obszary pustynne i skaliste kaniony – bujna roślinność występuje jedynie na północnych i południowych krańcach tej części kontynentu. Głównym miastem regionu jest stary kolonialny port Perth. Wiele tutejszych miasteczek zawdzięcza swe istnienie „gorączce złota”, jaka miała miejsce w połowie XIX wieku. Malownicze plaże i zatoczki Oceanu Indyjskiego, świetne warunki do plażowania pływania łódką, surfingu a także liczne parki narodowe z osobliwą fauną i florą - to tylko niektóre z tutejszych atrakcji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji regionu jest Wave Rock – formacja skalna przypominająca 15 m falę.

Regiony

 • Region Perth – największym miastem regionu jest Perth. Jedna z najciekawszych części w tej części Australii. To u znajduje się niesamowite Wave Rock.
 • Kimberley – wyżyna znajdująca się w północnej części Australii. Region graniczy z dwoma pustyniami: Wielką Pustynią Piaszczystą i Tanami. Od północy i zachodu oblewają ja wody Oceanu Indyjskiego.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Perth, Fremantle, Bunbury i Albany.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wave Rock, Fremantle – miasto portowe i stoczniowe (organizowane są tu wyścigi jachtów).
 • Największe ośrodki turystyczne: Perth, Bunbury, Albany, Busselton, Kalbarri.

Geografia i przyroda

Region Australia Zachodnia jest największym regionem Australii. Jest mniej odwiedzany przez turystów, niż wschodnia część kraju, ponieważ znajduje się tu tylko jedno duże miasto – Perth. W Perth mieszka ok. 66% ludności całej Australii Zachodniej. Południowo-zachodnia część tego regionu ma łagodny klimat i znaczna część jej powierzchni jest zalesiona. Pozostałą część stanu charakteryzują wyższe temperatury i ostrzejszy klimat. Duży obszar zajmują pustynne oraz półpustynne regiony. Australia Zachodnia ma najdłuższą linię brzegową z wszystkich stanów, która wynosi ponad 10 000 km.

Historia

Jako pierwsi do regionu dotarli Holendrzy. W XVII wieku przybił tu także angielski pirat Dampier, od którego nazwiska pochodzi nazwa jednego z miast oraz półwysep. Region przez pewien czas był kolonią brytyjską. Po 1830 roku rozwinęło się tu osadnictwo europejskie, a po odkryciu złóż złota w 1892 roku w Kalgoorlie i Coolgarolie, masowo przesiedlali się tu poszukiwacze złota. Od 1901 r. Australia Zachodnia stanowi jeden ze stanów Związku Australijskiego.

Informacje praktyczne

 • Waluty – walutą w Australii jest dolar australijski (AUD).
 • Wizy – wymagane jest uprzednie uzyskanie wizy. O bezpłatną wizę turystyczną, ważną na okres 3 miesięcy, można aplikować on-line. Warto zapoznać się z rodzajami wiz, które oferuje australijski urząd imigracyjny.
 • Ubiór – nie ma ograniczeń odnośnie ubioru, jedynym wyznacznikiem jest tu klimat. Tak jak w Europie, jedynie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu należy odpowiednio dobrać strój (czasem wystarczy chusta zasłaniająca dekolt czy odkryte ramiona, albo nieco dłuższe szorty zamiast mini spódniczki).
 • Szczepienia – nie są potrzebne.
 • Elektryczność – należy zabrać adapter, wtyczka ma trzy płaskie, skośne bolce, natężenie prądu to 240 V.
 • Język – językiem oficjalnym jest angielski, ale ze względu na wielość kultur zamieszkujących kraj, nierzadko można się porozumieć w innych językach europejskich lub azjatyckich.
 • Czas – Australia jest podzielona na 3 strefy czasowe, w zależności od pory roku należy dodać od 7 do 10 godzin w stosunku do czasu polskiego.
 • Ruch drogowy – lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zbudowanym wynosi 60 km/h.

Australia Zachodnia, Australia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  14°C
  opady:
  16.1 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  270°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:21
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  5.1 mm
  wiatr:
  156°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  188°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.15°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  211°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:22
 • Przejściowa mżawka
  min.10°C max.15°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  144°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:22

Australia Zachodnia - klimat w Australia